nazi
29 آبان 1401 - 15:05

غربت یار مهربان در اردبیل/کسب و کار کتاب‌فروشی در معرض آسیب است

اردبیل - فروش کتاب و فعالیت کتابفروشی‌ها در اردبیل به ویژه در دهه اخیر وضعیت نامطلوبی را تجربه کرده است به طوری که امروز شاهد غربت عظیمی در بخش کتاب و کتابخوانی در اردبیل هستیم.

خبرگزاری مهر - گروه استانها - عادله جوادزاده: در حالیکه هر روز نیاز بشر به آگاهی و سواد اجتماعی افزون تر می شود اما در مقابل استقبال از یار مهربان کمرنگ تر شده به طوری که در شهر اردبیل امروز شاهد فعالیت تعداد انگشت شماری از کتابفروشی های شناسنامه دار هستیم.

خبرگزاری مهر - گروه استانها - عادله جوادزاده:خبرگزاری مهراقبال عمومی از یار مهربان در اردبیل در سال های اخیر بسیار کمرنگ شده و گرچه این استان نویسندگان مشهور ملی و حتی بین المللی دارد اما این مهم نیز نتوانسته مردم اردبیل را مردمانی کتابخوان و مطالعه محور بار بیاورد اما در عوض در مرکز شهر اردبیل که باید شناسنامه هویتی و فرهنگی این شهر باشد هر روز شاهد افتتاح چند مغازه فست فود و قهوه فروشی ها هستیم.

در هفته جاری که به نام هفته کتاب و کتابخوانی نام نهاده شده است گرچه شاهد برپایی مراسم مختلف در گرامیداشت کتاب و مطالعه بودیم اما گویی این مراسم نیز در غربت کتاب چندان چنگی به دل نمی زند و شمار انسان های مشتاق مطالعه به شدت رو به کاهش است.

گزارش میدانی خبرنگار مهر از سطح شهر اردبیل و بازدید از کتابفروشی های معتبر حکایت از نامانوس بودن مردم این شهر به ویژه جوانان و نوجوانان عصر فضای مجازی با کتاب دارد به طوری که در بیش از نیم ساعت حضور در کتابفروشی مرکز شهر کمتر کسی سراغی از یار مهربان می گیرد اما تا چشم کار می کند اقبال از فضای مجازی توانسته جای خود را در بین مردم باز کرده و اسب مراد را بتازاند.

خبرنگار مهرمردمان این دوره با لذت خواندن و مطالعه بیگانه اند

مردمان این دوره با لذت خواندن و مطالعه بیگانه اندمردمان این دوره با لذت خواندن و مطالعه بیگانه اندشهروند اردبیلی که برای خرید لوازم التحریر به کتابفروشی بهروز اردبیل مراجعه کرده است، به خبرنگار مهر، گفت: گرفتاریهای روزمره جامعه فرصت مطالعه را از مردم گرفته است.

خبرنگار مهربهزاد عقلی با اشاره به اینکه استقبال از کتاب و مطالعه باید به صورت جامع و کامل در جامعه نهادینه شود، اظهار کرد: برگزاری برنامه های مقطعی آن هم تنها در هفته کتاب دوای درد کم رونقی بازار کتاب نیست و ضروری است تا مسئولان برنامه های جامع و مدونی را برای این هدف در نظر بگیرند.

وی معتقد است که مردمان این دوره با لذت خواندن و مطالعه بیگانه اند و اگر طعم دانایی را در لابلای کتاب های می چشیدند کمتر میدانی برای فضای مجازی در خانواده ها باز می شد و کتاب می توانست همچنان حرف اول را در آگاهی بخشی جامعه بزند.

گرانی کاغذ و کام تلخ ناشران

گرانی کاغذ و کام تلخ ناشرانگرانی کاغذ و کام تلخ ناشراندر حالی که در سال های اخیر قیمت کاغذ و تهیه آن با مصایب و مشکلاتی جدی روبرو شد اما در این بین تعطیلی برخی واحدهای فعال در حوزه چاپ نیز بر دامنه این مشکلات افزود تا در استان اردبیل تنگناهای جدی تری را در این حوزه شاهد باشیم.

اهالی کتاب و رسانه در حالی از افزایش سرسام آور قیمت کاغذ و صنایع چاپ و نشر صدمه و لطمه دیده اند که امکان ادامه حیات برای برخی از فعالان این حوزه وجود ندارد و به ناچار مجبور شده اند تا در دکان خود را تخته کنند.

کتاب‌فروشان و ناشران برای سرپا ماندن و ادامه حیات و رونق بازار نشر علاوه بر حمایت بی‌دریغ مسئولان، خیرین، عاشقان فرهنگ و ادبیات و… مهمتر از همه به خواننده خوب و همیشگی نیاز دارند.

تدارک ۸ هزار جلد کتاب برای کودکان و نوجوانان

تدارک ۸ هزار جلد کتاب برای کودکان و نوجوانانتدارک ۸ هزار جلد کتاب برای کودکان و نوجوانانمدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل گفت: هشت هزار جلد کتاب ویژه کودکان و نوجوانان در کتابخانه‌های استان اردبیل فراهم شده است.

پروانه رضاقلیزاده در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: ۷۰۰ عضو فعال کودک در کتابخانه‌های استان از کتاب‌ها و ذخایر ارزشمند مکتوب استفاده می‌کنند که عضویت کودکان نیز رایگان در کلیه کتابخانه‌های استان انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: نیمی از اعضای کتابخانه‌های عمومی استان را کودکان و نوجوانان تشکیل می‌دهند که با برنامه‌های متنوع و رغبت‌انگیز سعی داریم تا زمینه استفاده اعضای فعال کتابخانه‌های عمومی را از این فضا فراهم کنیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل به تنوع کتاب‌های ارائه شده بخش کودک و نوجوان اشاره کرد و گفت: در کنار داستان‌ها و رمان‌های جذاب در قالب بخش کودک کتابخانه مرکزی اردبیل، طرح‌های متنوعی در حال اجرا است تا با نقاشی، کاردستی و قصه‌گویی بخشی از ساعات کودکان و نوجوانان پر شود.

رضاقلیزاده افزود: ۷۰۰ عضو فعال کودک در کتابخانه‌های استان وجود دارد که از هشت هزار جلد کتاب تدارک دیده شده در کتابخانه‌های عمومی استفاده می‌کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: در تمام روز به ویژه روزهای پنجشنبه کودکان در کنار والدین خود می‌توانند از برنامه‌های شاد کتابخانه‌ها استفاده کنند تا با انگیزه و رغبت بیشتر امکان مطالعه برای کودکان و نوجوانان به وجود آید.

رضاقلیزاده اضافه کرد: تمام تلاش ما بر این است تا نسل آینده بیشتر با یار مهربان آشنایی پیدا کرده و در آینده به فرد کتابخوان تبدیل شوند.

وی از تدارک برنامه‌های متنوع در هفته کتاب و کتابخوانی خبر داد و بیان کرد: از ۲۱ تا ۲۷ آبان ماه هفته کتاب و کتابخوانی است که به همراه نهادهای فرهنگی، کتابخانه‌های عمومی استان نیز سعی کرده تا برنامه‌هایی را برای گرامیداشت این هفته تدارک ببیند.

رضاقلیزاده برگزاری نمایشگاه کتاب، جشن کتاب، تجلیل از نویسندگان و اعضای فعال کتابخانه‌ها و سایر نشست‌ها و هم‌اندیشی‌ها با علاقه‌مندان کتاب را از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده اعلام کرد و ادامه داد: امیدواریم همه این برنامه‌ها به نفع افزایش و ارتقای سرانه مطالعه در استان منجر شود.

فضای مجازی رقیب اصلی کتاب

فضای مجازی رقیب اصلی کتابفضای مجازی رقیب اصلی کتابتعداد کتابفروشی ها در اردبیل به تعداد انگشتان یک دست هر چند کم فروغ و گاه رو به خاموشی است اما همچنان برخی فعالان این عرصه در اردبیل با پیشینه آبا و اجدادی خود نظیر امیدیان، بهروز و یاوریان همچنان چراغ کم فروغ کتابفروشی ها را روشن نگه داشته اند تا مبادا به کباب فروشی تبدیل شود.

اغلب صاحبان این کتابفروشی ها حاضر به بیان درددل ها و دغدغه های خود نشده اند چرا که در سال های اخیر گزارش های مکرر از آنها و عمل نشدن به وعده ها از سوی مسئولان به بی انگیزگی و بی رغبتی این کتابفروشی ها دامن زده و فرصتی را برای بازتوانی فعالیت آنها به وجود نیاورده است.

مدیر یک کتابفروشی با بیان اینکه کتابفروشی ها در این اوضاع مالی نیاز به منابع سرمایه در گردش دارند، اظهار کرد: سودی که در کتابفروشی ها از قبل فروش کتاب برجای می ماند بسیار پائین است و در کنار آن مردم چندان رغبتی به خرید کتاب در سبد خرید ماهانه ندارند.

جدی خاطرنشان کرد: به غیر از کتاب های کمک آموزشی که اغلب خانواده ها مجبور به تهیه آن برای فرزندانشان هستند سایر کتاب ها علاقمندان چندانی نداشته و باید به دنبال راهکارهایی باشیم تا ویترین کتابفروشی ها به روز بوده و آثار جدید و نو در حوزه نشر در کتابفروشی ها ارائه شود.

وی از فضای مجازی به عنوان رقیب جدی کتاب یاد کرد و گفت: هرچند در فضای مجازی امکان ارائه متن کامل کتاب وجود ندارد اما باید حقوق کتابفروشی ها و فعالان این صنف مراعات شده و با برگزاری نمایشگاه های کتاب با حضور کتابفروشی های استان بتوان سالانه در این عرصه حرکت تحولی و ماندگاری را در چند مرحله انجام داد.

حمایت از کتابفروشی ها به عنوان کسب و کارهای در معرض آسیب

حمایت از کتابفروشی ها به عنوان کسب و کارهای در معرض آسیبحمایت از کتابفروشی ها به عنوان کسب و کارهای در معرض آسیببسیاری از کتابفروشی های اردبیل از بالا رفتن کتاب، دشواری حوزه نشر و چاپ و صدور مجوزها، عدم حمایت مسئولان فرهنگی از مجموعه های فرهنگی و کتابفروشی ها، غفلت از برگزاری نمایشگاه های فصلی و سالانه کتاب، بالا بودن اجاره ها و هزینه های کتابفروشی ها، نهادینه نشدن فرهنگ خرید کتاب و هدیه آن به مناسبت های مختلف و بالاتر از همه پائین بودن منابع نو و جدید را در حوزه نشر از جمله دغدغه ها و آسیب های حوزه کتابفروشی ها اعلام کردند.

در کنار توسعه کتابخانه ها توجه به کتابفروشی ها نیز می تواند زمینه توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی را گسترش دهد که ایوب امیدیان مدیر یک فروشگاه و نمایشگاه کتاب در اردبیل بر این باور است که «بحران کرونا وضعیت کتابفروشی ها را بحرانی تر کرد و مشکلاتی جدی در حوزه نشر کتاب را فراهم آورد.»

کروناوی توان پائین پرداخت تعهدات مالی و همچنین هزینه های اجاره ساختمان و سایر گرفتاری کتابفروشان را از دغدغه های جدی اعلام و اظهار کرد: انتظار می رود حمایت از کتابفروشی ها به عنوان کسب و کار در معرض آسیب بیشتر مورد توجه قرار گیرد تا در این روزهای سخت امکان همراهی و پشتیبانی از فعالان این عرصه فراهم آید.

امیدیان خاطرنشان کرد: به رغم همه سختی ها و تحمل مشکلات امیدواریم فعالیت های موثری را در ترویج کتاب و کتابخوانی و معرفی آثار جدید و شایسته شاهد باشیم که ما نیز به عنوان مجموعه باسابقه در این حوزه تلاش می کنیم تا این امر محقق شود.

هرچند تعدادی از کتابفروشی ها حاضر به مصاحبه نشدند اما به نظر می رسد دغدغه کتابفروشی ها و فعالان این صنف به حدی بغرنج است که در یک حرکت فوری و ضروری باید کتابفروشی ها مورد حمایت جدی قرار گیرند تا در این فضا بیش از این حال ناخوش کتابفروشی ها ناخوش تر نشود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 868759