nazi
20 دی 1401 - 14:48

تأیید صلاحیت 109 مدیر کنترل کیفیت واحدهای تولیدی در استاندارد کرمانشاه

مدیرکل استاندارد استان کرمانشاه، از صدور و تمدید 109 فقره پروانه تایید صلاحیت مدیران کنترل کیفیت واحدهای تولیدی استان توسط این اداره‌کل خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، مهدی حسین‌پور مدیرکل استاندارد استان کرمانشاه اظهار کرد: طی ۹ ماهه  سال‌جاری‌، تعداد پروانه تایید صلاحیت برای مدیران کنترل کیفیت واحدهای تولیدی صادر و ۵۶ فقره پروانه نیز تمدید شده است، مدت ۴۳۲ ساعت آموزش برون سازمانی و ۵۸ ساعت آموزش درون سازمانی  برگزار شده است.

وی افزود: مدیران کنترل کیفیت معرفی شده از سوی واحد تولیدی قبل از آغاز به کار، باید دوره‌های آموزشی تخصصی و عمومی لازم را تحت نظارت این اداره‌کل با موفقیت سپری کنند که برخی از این آموزش‌ها شامل قوانین کلی سازمان ملی استاندارد، شرح وظایف مدیران کنترل کیفیت و آشنایی تخصصی با روش‌های آزمون فرآورده تولیدی مورد نظر است که دوره‌های مورد نیاز این افراد به طور مستمر توسط معاونت استانداردسازی و آموزش این اداره‌کل برگزار می‌شود.

مدیرکل استاندارد استان کرمانشاه با اشاره به اینکه صدور یا تمدید پروانه تایید صلاحیت مدیران کنترل کیفیت، منوط به گذراندن دوره‌های آموزشی مربوط به مدت حداقل ۱۶ ساعت در طی یکسال است، خاطرنشان کرد: بر اساس آیین نامه تایید صلاحیت علمی و فنی مدیران کنترل کیفیت، مدت اعتبار پروانه ۲ سال از زمان صدور و تمدید پروانه تایید صلاحیت بوده و بر این مبنا کارشناسان این اداره کل مطابق با شرح وظایف مدیران کنترل کیفیت؛ به فعالیت‌های آنان در واحدهای تولیدی، نظارت مستمر دارند.

حسین‌پوربا اشاره به اهمیت وجود مدیران کنترل کیفیت در واحدهای تولیدی، آن‌ها را بازوان نظارتی و اجرایی استاندارد در محل های تولید دانست و گفت: رابطه مستقیمی بین نظارت دقیق و مسؤولانه مدیران کنترل کیفیت بر فرآورده های تولیدشده و مطابقت محصول نهایی با استاندارد وجود دارد.

وی با بیان اینکه کارشناسان اداره کل استاندارد استان کرمانشاه بر حسن اجرای این ماده ی آئین‌نامه نظارت می‌کنند، افزود: مدیران کنترل کیفیت تأیید صلاحیت شده وظایف خود را وفق ماده ۹ آیین نامه تأیید صلاحیت علمی و فنی مدیران کنترل کیفیت به خوبی انجام دهند.

پایان پیام/پ

منبع: فارس
شناسه خبر: 967911