nazi
03 فروردین 1402 - 15:07

روایت تسنیم از عملیات های فتح المبین / از آزادسازی ۲۴۰۰ کیلومتر از سرزمین‌های اشغالی تا دست یابی به خطوط پدافندی

عملیات غرورآفرین یکی از عملیات‌های دوران هشت سال دفاع مقدس بود که در رزمندگان دوران دفاع مقدس در آن نقش‌آفرینی‌های زیادی از خود به یادگار گذاشتند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  دزفول،  عملیات فتح المبین با رمز «یا زهرا (س)» در منطقه جبهه جنوبی، شوش و دزفول از دوم تا دهم فروردین ماه سال 1361 با هدف آزادسازی منطقه غرب دزفول و جاده دزفول ـ دهلران و تأمین اندیمشک، شوش، دزفول و جاده اندیمشک ـ اهواز به صورت گسترده با فرماندهی مشترک سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی انجام شد.

در این عملیات 124 گردان پیاده، 9 گردان زرهی از نیروهای خودی و 92 گردان پیاده، 39 گردان زرهی، 29 گردان مکانیزه، 3 گردان کماندو، 3 گردان گارد و 12 گردان توپخانه از نیروهای دشمن حضور داشتند. 

آزادسازی 2 هزار و 400 کیلومترمربع از سرزمین‌های اشغالی شامل ده‌ها بخش و روستای منطقه و چند جاده و تنگه مهم، خارج شدن دزفول و شوش و اندیمشک و پایگاه هوایی دزفول از دید و تیرس مؤثر دشمن از جمله نتایج عملیات فتح‌المبین بود. 25 هزار کشته و 17 هزار اسیر آماری از تلفات دشمن در این عملیات است. همچنین انهدام 18 هواپیمای جنگنده، 361 تانک و نفربر، 300 خودرو، 50 توپ و 30 دستگاه مهندسی از خسارت‌هایی بود که به دشمن وارد شد.به مناسبت سالروز آغاز این عملیات غرورآفرین، خبرنگار تسنیم به بخشی از تاریخ شفاهی در گفت و گو  با  «سردار عبدالمحمد کوچک جانشین طرح عملیات تیپ هفت ولی‌عصر(عج) یادگار هشت سال دفاع مقدس و نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس» به شرح عملیات های فتح المبین پرداخته است که در ادامه از نظر شما مخاطبان می‌گذرد.

سردار کوچک در این باره می‌گوید: با خاتمه یافتن عملیات طریق القدس تلاش برای اجرای عملیات بعدی  به منظور جلوگیری از قدرت تصمیم گیری تجدید سازمان و توقف روحیه دشمن آغاز می شود. در این شرایط که نیروهای رزمنده ابتکار عمل در جنگ و پشت جبهه را در دست داشتند دو منطقه غرب دزفول و منطقه عمومی خرمشهر (غرب کارون) نظر فرماندهان نظامی را به خود جلب کرد که الزاما باید یکی از آنها جهت اجرای عملیات انتخاب شود.

وی در ادامه گفت: پس از بحث و بررسی فرماندهان نیروی زمینی ارتش، منطقه خرمشهر، و فرماندهان سپاه پاسداران منطقه غرب دزفول را برای انجام عملیات بزرگ آینده پیشنهاد کردند که سرانجام منطقه پیشنهادی سپاه به دلایلی  ازقبیل همچون تناسب یگانهای خودی با وسعت این منطقه تناسب شرایط طبیعی این منطقه با رزم فوای پیاده و... را انتخاب کردند.

کوچک با اشاره به اهداف این عملیات گفت: آزادسازی بخش وسیعی از مناطق اشغال شده همچون سایت4و5 و رادار و ده‌ها روستای منطقه، انهدام دو لشکر عراق (10زرهی و 1مکانیزه)، دست یابی به خطوط پدافندی مناسب و استفاده از حداقل نیروی های خودی در آن خطوط ، خارج کردن شهرهای شوش، اندیمشک و دزفول از تیررس آتش توپخانه دشمن و  نیز دور کردن آتش موثر دشمن از جاده اهواز _ اندیمشک از جمله اهداف این عملیات بوده است.

این یادگار دفاع مقدس در ادامه با اشاره به منطقه عملیات اظهار داشت: منطقه عملیاتی فتح المبین از شمال به ارتفاعات صعب العبور تی شکن،  دالپری، چاه نفت و تپه سپتون و از جنوب به ارتفاعات میشداغ و تنگه صعده و از شرق به رودخانه کرخه و از غرب به مرز بین المللی( در شمال و جنوب فکه) منتهی می شود.

وی در ادامه بیان کرد: منطقه مزبور 2500 کیلومتر مربع و سعت داشت و از لحاظ جغرافیایی ناهموار است و علاوه بر ارتفاعات یادشده، دارای تپه‌های ماهور بسیار و بعضا غیرقابل عبور بود. این بلندی ها به دلیل پستی و زمین در شرق کرخه، روی شهرهای شوش، هفت تپه، و جاده اهواز- اندیمشک کاملا مشرف بودند. همچنین ارتفاعات ابوصلیبی خات 202 و 198 متر، کوه های برقاز، رقابیه تی شکن، کمرسرخ، تنگه ابوغریب و رقابیه، مراکز رادار،سایت4و5 ، پادگان عین خوش و نقاط حساسی همچون دوسلک و سه راهی قهوه خانه از عوارضی مهم منطقه عملیاتی فتح المیبن بودند.

کوچک اگفت: همچنین جاده های آسفالته دزفول به دهلران، عین خوش به چم سری، جاده تنگه ابوغریب، جاده امام زاده عباس به چاه نفت و پل های احداث شده روی رودخانه های چیخواب و دویرج نیز از مهم ترین راه های مواصلاتی منطقه محسوب بودند.

 مرحله اول عملیات فتح المبین 

وی با اشاره به شرح عملیات فتح المبین گفت: در ساعت00:30 بامداد دوم فروردین 1361 عملیات فتح المبین با رمز یازهرا(س) آغاز شد. در مرحله اول عملیات فتح المبین در محور قرارگاه قدس، تیپ 14 امام حسین(ع) در جناح راست موفق شد با حرکت احاطه ای از شمال غربی و غرب رودخانه چیخواب ضمن تصرف منطقه عین خوش، عقبه دشمن را در این محور را مسدود کند. تیپ 41 ثارلله و تیپ 84خرم آباد در جناح چپ این قرارگاه از شمال دشت عباس طرف امام زاده عباس و تپه202 پیشروی کرده و مواضع دشمن را به تصرف خود در آوردند؛ این مواضع در جریان پاتک های شدید دشمن مجددا به اشغال نیروهای عراقی درآمد.

در محور قرارگاه نصر؛ یگان های عمل یگان های عمل کننده در ساعت 1:30 بامداد با دشمن درگیر شدند. تیپ27 محمد رسول الله(ص) توپخانه دشمن در علی گره زد را خاموش و دیگر یگان های قرارگاه از جمله تیپ7 دزفول علی رغم تک جبهه ای مخاطره آمیز موفق شدند مواضع اصلی پدافندی دشمن در غرب محور پل نادری، سرخه فلیه، سرخه صالح و تپه چشمه، کوت کاپون ، سه راه  قهوه خانه و تپه شاوریه را به تصرف در آوردند.

در محور قرارگاه فجر؛ به دلیل مستحکم بودن خطوط پدافندی حجم انبوه آتش و هوشیاری دشمن  نسبت به جهت تک و نیز انسداد اکثر راهکارهای پیش بینی شده خودی، نیروهای این قرارگاه با روشن شدن هوا به موقعیت اولیه خود بازگشتند.

در محورقرارگاه فتح؛ ماموریت این قرارگاه در آغاز عملیات تنها اعزام گروه های «آر. پی. جی. زن» برای شکار تانک ها محدود شد، بر همین اساس گروه های مورد نظر اعزام شدند و موفق شدند حدود 20 تانک و نفر بر دشمن را منهدم کردند.

اتفاق بی نظیری که رخ داد حفر کانال تونل در زمین های رملی منطقه توسط رزمندگان دزفولی و مقنی های یزدی بود که مایه شگفتی عراقی هاشده بود.

 مرحله دوم عملیات فتح المبین 

 کوچک در ادامه با بیان اینکه مرحله دوم عملیات فتح المبین در سال1361/1/4 ساعت 1 بامداد چهارشنبه چهارم فرودین با کلمه رمز یا زهرا(س) آغاز شد گفت: نیروها در اولین ساعات شروع عملیات تلفات سنگینی بر دشمن وارد کردند و به مواضع او در جبهه های غرب شوش و دزفول دست یافتند در این مرحله از عملیات تنگه رقابیه و ارتفاعات میشداغ پاکسازی شد.

ماموریت اصلی به عهده قرارگاه فتح بود تا با تصرف تنگه رقابیه و ضمن تهدید عقبه نیروهای عراقی، در منطقه قرارگاه فجر موجب کاهش فشار دشمن به قرارگاه قدس شود. قرارگاه های نصر و قدس نیز در این مرحله ماموریت داشتند تا با ترسیم خطوط پدافندی خود در مقابل پاتک های دشمن مقاومت کنند.

همچنین قرارگاه فجر؛ همچون مرحله اول ماموریت داشت تا به منظور جلب توجه دشمن به انجام عملیات ایذایی بپردازد و ذهن فرماندهان عراقی را از محور اصلی عملیات منحرف کنند. اما به دلیل عدم موفقیت قرارگاه فجر در تصرف ارتفاعات سایت های 4 و5 و رادار این ماموریت به تیپ 7 حضرت ولی عصر سپرده شد که این تیپ با کمترین تلفات موفق به انجام این ماموریت شد.

قرارگاه فتح از دو محور عملیات خود را آغاز کرد. یک تیپ پیاده به همراه یک گردان زرهی با هدف تصرف ارتفاعات رقابیه از حاشیه تنگه و آب گرفتگی وارد عمل شدند و دو تیپ نیز محور اصلی حرکت خود را تنگه دلیجان به منظور دور زدن دشمن قرار دادند و در نتیجه موفق شدند تنگه رقابیه، ارتفاعات رقابیه و میشداغ به همراه تعداد زیادی تجهیزات سنگین دشمن را به تصرف در آوردند. به دنبال آن نیروهای عراقی از فشار خود در محور عین خوش کاسته و پاتک های سنگین را متوجه منطقه رقابیه کردند و باوجود اینکه خطوط پدافندی نیروهای خودی  را در داخل تنگه تا آستانه سقوط پیش رفته؛ لیکن مقاومت رزمندگان به حفظ و تامین اهداف این مرحله منجر شد.

 مرحله سوم عملیات فتح المبین 

کوچک با اشاره به مرحله سوم عملیتات فتح المبین که در سال 1361/1/7 بود گفت: مهم ترین مواضع حیاتی دشمن در غرب شوش و دزفول فتح شد این مرحله از عملیات مقارن ساعت22:30دقیقه شب شنبه7فروردین با نام فتح المبین و با رمز یازهرا(س) در شمال غربی شوش آغاز شد. فرماندهان سپاه و ارتش، پس از کسب نتایج موفقیت آمیز در مرحله دوم عملیات به این نتیجه رسیدند که نیروهای دشمن به دلیل از هم پاشیدگی سازمان و گسستگی در سیستم فرماندهی خود احتمالا از منطقه عملیانی فرار خواهند کرد.لذا تصمیم گرفته شد هر چه سریع تر با انجام عملیات دیگری قوای دشمن منهدم و خطوط پدافندی قوای خودی تصحیح و تقویت شود.

بر همین اساس پس از طراحی مانور این مرحله از عملیات نیروهای خودی در بامداد روز هفتم فروردین حمله خود را آغازکردند و همان گونه که پیش بینی می شد دشمن برای مصون ماندن از انهدام و اسارت نیروهایش بسیاری از مواضع خود را به ناچار ترک کرده و به منتهی الیه خطوط پدافندی خود در منظقه ( چنانه؛ دوسلک و غرب ارتفاعات تینه) عقب نشینی کردند.

 مرحله  چهارم عملیات فتح المبین 

جانشین طرح عملیات تیپ هفت ولی‌عصر(عج)  با بیان اینکه مرحله چهارم عملیان فتح المبین در سال1361/1»18 بود که سحرگاه روز یکشنبه فروردین با نام فتح المبین و رمز یازهرا(س) آغاز شد  تشریح کرد:  قرارگاه نصر به پاسکازی منطقه متصرفه در شرق ارتفاعات تینه پرداخته و پس از آن به کمک قرارگاه قدس شتافت؛ قرارگاه قدس که روز گذشته ارتفاعات202 تنگه ابوغریب را به تصرف درآورده بود تلاش می کرد از فرار نیروهای در حال عقب نشینی عراق جلوگیری کند. «قرارگاه فجر نیز مسئولیت پاکسازی منطقه متصرفه خود را برعهده داشت».

همچنین نیروهای قرارگاه فتح ضمن عبور از تنگه دلیجان به سمت برقازه و دوسلک موفق شدند این دومنطقه را به تصرف در آورده و با نیروهای قرارگاه نصرالحاق کنند و سپس به سمت مرزهای بین المللی پیشروی کنند در مجموع طی این مرحله از عملیات ارتفاعات تینه، دوسلک و برقازه به تصرف کامل در آمدند و دشمن به غرب رودخانه دویرج و تپه182عقب رانده شد.

این نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس  در ادامه به نتایج این عملیات اشاره کرد و گفت: آزادسازی 2500کیلومتر مربع از خاک میهن اسلامی شامل ده ها بخش و روستا سایت4 و 5رادار جاده مهم دزفول - دهلران و.. ، نزدیک شدن نیروهای خودی به مرز در منطقه غرب شوش و دزفول، خارج شدن شهرهای دزفول، اندیمشک، و شوش و مراکز مهمی همچون پایگاه هوایی دزفول از تیررس توپخانه دشمن، و دستیابی به چاه های نفت ابوقریب در ارتفاعات تینه، انهدام بیش از4لشکر، 361 تانک و نفربر، 18هواپیما،300خودرو ، 50توپ و 30دستگاه مهندسی ارتش عراق، به غنیمت گرفتن 320 تانک و نفربر، 500خودرو، 165 توپ ، 50دستگاه مهندسی و مقادیر زیادی سلاح و تجهیزات انفرادی، به اسارت در امدن بیش از 15 هزار تن از نیروهای دشمن، کشته و مجروح شدن حدود 25هزار تن از نیروهای دشمن از جمله دستاوردهای این عملیات بود.

 گفت وگو از فاطمه دقاق نژاد 

انتهای پیام/735/ن

 

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1106283