nazi
30 آبان 1401 - 12:11

فارس میزبان مسابقات ورزشی 10 هزار دانش‌آموز دختر و پسر

مدیر کل آموزش و پرورش فارس گفت: مرحله استانی مسابقات ورزشی دانش آموزان با مشارکت 6 هزار دانش‌آموز پسر در 15 رشته و 4 هزار دانش آموز دختر در 11 رشته، از اول آذر ماه در شیراز آغاز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، محمد خلیل عسکری در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه و مطبوعات استان با تقدیر از همراهی رسانه ها با آموزش و پرورش، اظهار کرد: رسانه یکی از ارکان تربیت است و می تواند در اصلاح فرآیند تربیت نقش داشته باشد.

مدیر کل آموزش و پرورش فارس افزود: در حالی که از ابتدای انقلاب تا پایان دولت دوازدهم  تنها 276  فضای ورزش دانش آموزی در استان فارس وجود داشته است اما در یک سال اخیر در این دولت، 169 فضای ورزشی در سطح استان به بهره برداری رسیده است لذا این نشان از فهم صحیح از ورزش و اثرات آن در فرایند تربیت است.

مدیر کل آموزش و پرورش فارس اضافه کرد: با بهره برداری از 89 فضای ورزشی که در قالب طرح ملی شهید سلیمانی انجام شد سرانه فضای ورزشی استان از 22 صدم به 27  صدم متر مربع رسید البته علیرغم این جهش خوب که در یک سال اخیر  صورت گرفته است همچنان با میانگین کشوری سرانه فضاهای ورزشی که 33 صدم مترمربع است فاصله داریم.

وی ادامه داد: در برخی شهرستان ها پروژه های ورزشی نیمه تمام وجود دارد لذا توصیه می شود با فروش املاک مازاد شهرستان، این پروژه ها تکمیل شده و به بهره برداری برسد.

عسکری همچنین به برگزاری مسابقات کشوری ویژه فرهنگیان با حضور بیش از 1800 فرهنگی به میزبانی شیراز در تابستان گذشته اشاره کرد.

مدیر کل آموزش و پرورش فارس افزود: در طرح شهید خرازی که در دولت سیزدهم کلید خورده است،  فضاهای ورزشی موجود در استان در اختیار دانش آموزان و والدین آن ها قرار گرفته تا خانواده ها به همراه فرزندانشان به ورزش بپردازند.

شهید خرازیخانوادهوی افزود: مسابقات ورزشی درون مدرسه ای نیز از 26 مهر در مدارس سراسر استان آغاز شده و اکنون این مسابقات در 59 ناحیه، شهرستان و منطقه در حال اجراست.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس با تقدیر از شهرداری های استان فارس به ویژه شهردار شیراز در خصوص همکاری با آموزش و پرورش، اذعان کرد: شهرداری شیراز با انعقاد تفاهم نامه ای احداث 14 زمین چمن در مدارس شیراز را متعهد شده است.

عسکری اظهار کرد: مسابقات ورزشی دانش آموزان مرحله استانی با مشارکت 6 هزار دانش آموز پسر در 15 رشته و 4 هزار دانش آموز دختر در 11 رشته در شیراز برگزار می شود.

وی خاطرنشان کرد: بخشی از این مسابقات با حضور بیش از 2500 دانش آموز دختر و پسر متوسطه دوم از اول آذرماه آغاز می شود، بخش دیگری از این رقابت ها نیز در اسفند ماه با حضور دانش آموزان متوسطه اول و مرحله دیگری از این مسابقات در اردیبهشت 1402  با حضور دانش آموزان دوره ابتدایی برگزار خواهد شد.

وی افزود: مرحله کشوری مسابقات برگزار شده در آذرماه نیز در دهه فجر برگزار می شود و استان فارس میزبان مسابقات کشوری در  رشته های والیبال و بسکتبال خواهد بود.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس ادامه داد: دانش آموزان دختر در رشته های والیبال، بسکتبال، هندبال، فوتسال، شطرنج،  شنا، بدمینتون، دومیدانی، ژیمیناستیک، تنیس روی میز و جشنواره مادر و دختر با هم رقابت می کنند و پسران نیز علاوه بر رشته های مذکور در رشته های؛ فوتبال، کشتی آزاد و فرنگی،  ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی و جشنواره پدر و پسر با هم رقابت می کنند.

جشنوارهزورخانهعسکری تصریح کرد: مسابقات فوتبال پسران در مرحله اول به صورت قطبی در 8 منطقه و به میزبانی شهرستان های ؛ نواحی 3و 4 شیراز،کازرون، فسا، لارستان، فیروزآباد، مرودشت و قادرآباد برگزار می شود.

به صورتوی افزود: سی و نهمین دوره مسابقات ورزشی دختران و چهلمین دوره مسابقات ویژه پسران استانی، با عنوان" یادواره شهدای مدارس زینبیه و ثارالله میانه و شهدای حرم شاهچراغ (ع)، برگزار می شود.

شاهچراغمدیر کل آموزش و پرورش فارس با اشاره به عملکرد خوب استان در مسابقات وررشی، خاطرنشان کرد:  در سال گذشته ،تیم های دانش آموزی استان فارس  حائز رتبه سوم  در سطح کشور شده است و امیدواریم در سال تحصیلی جاری این رتبه نیز یک پله ارتقا یابد.

وی ادامه داد: کلیه مسابقات ورزشی استان، پیوست فرهنگی دارد و تیم ها در این خصوص مورد ارزیابی قرار  خواهند گرفت و از تیم های برتر تجلیل خواهد شد..

عسکری از افتتاح و تجهیز  169 پروژه در یک سال اخیر خبر داد و افزد: مجموع این طرح ها با اعتباری بالغ بر 600 میلیارد ریال و در سطح کل استان فارس اجرایی شده است.

وی از کسب رتبه اول فارس در سطح کشور در اجرای طرح ملی شهید سلیمانی خبر داد و افزود: 89  طرح از مجموع طرح های مذکور در قالب طرح ملی شهید سلیمانی  در حال اجرا است که از این تعداد 75 طرح افتتاح و 14 طرح باقیمانده نیز در شرف انجام و بهره برداری است.

مدیر کل آموزش و پرورش فارس خاطرنشان کرد: امسال بالغ بر 120 میلیارد تومان سرانه به مدارس واریز کردیم مدارس می توانند از این اعتبارات تجهیزات ورزشی  را تهیه کنند.

وی با اشاره به حوادث اخیر افزود: در مدارس  تلاش داریم پاسخ به شبهات را داشته باشیم  دانش آموزان سرمایه اصلی ما هستند خوشبختانه به همت مدیران مدارس دانش آموزان در محیطی آرام مشغول تحصیل هستند.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 870895